Звідки ми беремо дані?
Для реєстрації юридичної особи або фізичної особи-підприємця необхідно пройти спеціальну процедуру реєстрації у державного реєстратора. Дані про державну реєстрацію створення юридичної особи, громадського формування, фізичної особи-підприємця в обов'язковому порядку вносяться до Єдиного державного реєстру та заводиться реєстраційна справа, згідно зі ст. 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».У статті ст. 4-1 цього закону зазначено що:
1. Державна реєстрація базується на таких основних принципах:
1) обов’язковості державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі;
2) публічності державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі та документів, що стали підставою для її проведення;
Відповідно до ст. 9 цього закону, передбачений перелік даних які зберігаються в Єдиному державному реєстрі. Деяки пункти:
для юридичних осіб:- найменування юридичної особи, у тому числі скорочене;
- інформація про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи;
- перелік засновників та учасників;
- відомості про керівника юридичної особи та про інших осіб (за наявності), які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи;
- розмір статутного (складеного) капіталу;
- місцезнаходження юридичної особи;
- інформація для здійснення зв’язку з юридичною особою: телефон, адреса електронної пошти;
- прізвище, ім’я, по батькові;
- дата народження;
- місцезнаходження (адреса місця проживання, за якою здійснюється зв’язок з фізичною особою - підприємцем);
- інформація для здійснення зв’язку з фізичною особою - підприємцем: телефон та адреса електронної пошти;
Відповідно до ст. 11-1 цього закону:
Відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, є відкритими і загальнодоступними (крім реєстраційних номерів облікових карток платників податків та паспортних даних) та у випадках, передбачених цим Законом, за їх надання стягується плата.
У Постанові Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 р. № 835 «Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних» одним з пунктів є:
Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань
Також у пункті 17:
17. На сторінці кожного набору даних, що оприлюднюється згідно з цим Положенням, розпорядник інформації розміщує таку інформацію:
«Відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація у формі відкритих даних (відкриті дані) оприлюднюється для вільного та безоплатного доступу до неї. Відкриті дані дозволені для їх подальшого вільного використання та поширення.
Будь-яка особа може вільно копіювати, публікувати, поширювати, використовувати, зокрема в комерційних цілях, у поєднанні з іншою інформацією або шляхом включення до складу власного продукту відкриті дані з обов’язковим посиланням на джерело їх отримання.
Умовою будь-якого подальшого використання відкритих даних є обов’язкове посилання на джерело їх отримання (у тому числі гіперпосилання на веб-сторінку відкритих даних розпорядника інформації).»
Одним із способів оприлюднення цих даних, згідно ст. 11-2-2
оприлюднення публічної інформації з Єдиного державного реєстру у формі відкритих даних відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації»
Відповідно до ст. 101-1 цього закону:
Публічна інформація у формі відкритих даних - це публічна інформація у форматі, що дозволяє її автоматизоване оброблення електронними засобами, вільний та безоплатний доступ до неї, а також її подальше використання.
Відповідно до ст. 101-2 цього закону:
Публічна інформація у формі відкритих даних є дозволеною для її подальшого вільного використання та поширення.
Будь-яка особа може вільно копіювати, публікувати, поширювати, використовувати, у тому числі в комерційних цілях, у поєднанні з іншою інформацією або шляхом включення до складу власного продукту, публічну інформацію у формі відкритих даних з обов’язковим посиланням на джерело отримання такої інформації.
Відповідно до ст. 101-3-3 цього закону:
надання чи оприлюднення такої інформації передбачено законом
Відповідно до абз. 2 ст. 34 Конституції:
Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.Список джерел: